Tajemství drahokamů a jejich historie

Tajemství drahokamů a jejich historie

Krystaly a drahokamy fascinují lidstvo již tisíce let. Jejich přitažlivost spočívá nejen v jejich kráse, ale také v jejich jedinečných vlastnostech a mystickém významu. V této části se podíváme na sedm krystalových mřížek, které jsou spojeny s devíti různými drahokamy: křišťál, safír, lapis lazuli, malachit, karneol, ametyst, hematit, rubín a jantar. Každý z nich má svou vlastní historii a příběh.

1) Křišťál

Křišťál je pravděpodobně nejznámější a nejoblíbenější krystal na světě. Jeho průhlednost a schopnost odrážet světlo ho činí ideálním materiálem pro šperky, sochy a dokonce i nástroje jako například dalekohledy. Ve starověkém Řecku byl křišťál považován za zmrzlý led, který byl natolik chladný, že už nikdy nemohl roztát. V průběhu staletí byl tento krystal spojován s čistotou, harmonií a duchovním růstem.

2) Safír

Safír je jeden z nejvzácnějších a nejcennějších drahokamů. Jeho modrá barva připomíná oblohu a moře, což ho činí symbolem nebeské moudrosti a duchovní pravdy. Ve starověkém Egyptě byl safír považován za ochranný kámen, který mohl chránit svého nositele před zlem a nemocemi. V křesťanské tradici je tento drahokam spojen s Pannou Marií a symbolizuje její čistotu a nevinnost.

3) Lapis lazuli

Lapis lazuli je krásný modrý kámen, který byl vysoce ceněn již ve starověkém Sumeru, Egyptě a Babylónu. Jeho barva připomíná noční oblohu posetou hvězdami, což ho činí symbolem božského původu a duchovního poznání. Lapis lazuli byl také používán jako pigment pro malby a jako materiál pro šperky a amulety. V buddhistické tradici je tento kámen spojen s osvícením a rozvojem vnitřní moudrosti.

4) Malachit

Malachit je zelený kámen s jedinečnými proužky, který byl oblíbeným materiálem pro šperky a sochy ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě. Jeho zelená barva symbolizuje přírodu, plodnost a uzdravení. Malachit byl také považován za ochranný kámen, který mohl odvrátit nebezpečí a nemoci. V křesťanské tradici je tento drahokam spojen s archandělem Rafaelem, patronem lékařů a léčitelů.

5) Karneol

Karneol je oranžový až červený kámen, který byl oblíbeným materiálem pro šperky a pečetě ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě. Jeho teplé barvy symbolizují energii, vitalitu a odvahu. Karneol byl také považován za kámen štěstí, který mohl přinést úspěch a prosperitu svému nositeli. V hinduistické tradici je tento drahokam spojen s bohyní Kali, patronkou síly a transformace.

6) Ametyst

Ametyst je fialový kámen, který byl vysoce ceněn ve starověkém Řecku, Římě a Egyptě. Jeho barva připomíná hrozny vína, což ho činí symbolem střídmosti a duchovního růstu. Ametyst byl také považován za kámen moudrosti, který mohl posílit intuici a rozvíjet duchovní schopnosti. V křesťanské tradici je tento drahokam spojen s Ježíšem Kristem a symbolizuje jeho pokoru a oběť.

7) Hematit

Hematit je šedý až černý kámen, který byl oblíbeným materiálem pro šperky a amulety ve starověkém Řecku, Římě a Egyptě. Jeho barva připomíná kov, což ho činí symbolem síly, odvahy a ochrany. Hematit byl také považován za kámen uzdravení, který mohl léčit tělo i mysl. V indiánské tradici je tento drahokam spojen s bohyní Durgou, patronkou války a ochrany.

8) Rubín

Rubín je červený drahokam, který je považován za jeden z nejcennějších a nejvzácnějších drahokamů na světě. Jeho barva připomíná oheň a krev, což ho činí symbolem vášně, síly a života. Ve starověkém Řecku byl rubín považován za kámen lásky, který mohl přinést štěstí a harmonii do partnerských vztahů. V hinduistické tradici je tento drahokam spojen s bohem Suryou, patronem slunce a světla.

9) Jantar

Jantar je žlutý až oranžový kámen, který je ve skutečnosti fosilní pryskyřice stromů starých miliony let. Jeho barva připomíná slunce, což ho činí symbolem tepla, energie a života. Ve starověkém Řecku byl jantar považován za slzy bohů, které padaly na zem jako dary pro smrtelníky. V severské mytologii drahokam spojen s bohyní Freyjou, patronkou lásky a plodnosti.